Talsu-vestis-BETOLLI-blog

Intervija Talsu vēstīm

Uzņēmums «Betolli» — radīts, iedvesmojoties no bērniem

textadd_list_437_lvTieši pēc mēneša apritēs gads, kopš reģistrēts talsenieku uzņēmums «Betolli». Līdz šim tas piedāvājis plašu sortimentu un individuālu pieeju sieviešu un vīriešu kreklu darināšanā, bet tuvākajā laikā internetā būs pieejams arī konstruktors bērnu kreklu izveidei. Turklāt mājaslapu ērti varēs izmantot arī ārzemnieki.

Lai gan uzņēmuma «Betolli»

valdes priekšsēdētāja Līga Krauze ir juriste, ar rokdarbiem viņa vienmēr bijusi uz «tu». Iespējams, šī prasme Līgai ielikta pūrā no vecmāmiņas, jo arī viņa bijusi laba šuvēja. Kā daudzām sievietēm, arī Līgai dzīvē jauns pavērsiens bija bērniņu nākšana pasaulē — auklējot dēlu Oliveru un meitiņu Elizabeti, dzīvē atgriezušies rokdarbi, šoreiz uz palikšanu. Tā kā Latvijā nav bijis kvalitatīvu bērnu kreklu piedāvājuma, Līga tos dēlam šuvusi pati, tie iegādāti arī Itālijā. Šī biznesa niša Latvijā bijusi tukša, un viņa sapratusi, ka vērts pamēģināt to mainīt.

Pabeidzot jauno uzņēmēju apmācības kursu Talsu novada pieaugušo izglītības centrā, soli pa solim ideja pieslīpēta, un februārī darbību sāka betolli.com mājaslapa. Tajā reģistrēti lietotāji var pēc savas gaumes izveidot un pasūtīt sieviešu un vīriešu kreklus. Pašlaik tiek piedāvāti 150 dažādi kreklu audumi un, lai kreklus padarītu īpašus, iespējams izvēlēties kādu no 196 citu audumu detaļām. «Savelkot plusus un mīnusus, sapratām, ka jāsāk ar apģērbu vecākiem. Katrs vecāks, pirms dod kādu mantiņu bērnam, pats to aptausta, pārbauda, tāpat arī ar ēdienu. Tādēļ sākām ar vecāku apģērbšanu, lai viņi pārliecinātos, ka piedāvātā prece būs laba arī bērnam,» stāsta Līga. Pieejamie audumi un piegrieztnes ir klasiskas, lai apģērbu varētu valkāt gan bankā, gan viesnīcā, stāvot aiz letes un sagaidot klientus, savukārt kreklu detaļām tiek piedāvāti košāki audumi, lai kombinējot lietišķam izskatam varētu piešķirt raksturu.

Kreklu ražošana gan nenotiek Latvijā,

jo šūšanas cehi labprāt pēc viena parauga uzšūtu 500 pletkreklu, bet neuzņemas strādāt individuāli ar katru kreklu. «Betolli» jau no pirmsākumiem bijis svarīgi piedāvāt iespēju katram klientam pirms krekla pasūtīšanas ievadīt arī atbilstošos auguma parametrus. «Varu atklāt, ka Ķīnā šīs ražotnes nav, tomēr konkrēto valsti neminam, atstājam to kā firmas noslēpumu, jo, piemēram, arī beķerejas ne vienmēr atklāj, kur pērk labākos miltus, kur cukuru… Sadarbības partnerus sastapām, jo bijām īstajā vietā un īstajā laikā. Mēs esam pārliecinājušies par viņu darbinieku spējām un augsto atbildības izjūtu. Latvijā nav nepieciešamā piedāvājuma, neviens negrib taisīt individuālu piegrieztni pēc mēriem, staigāt un meklēt katra krekla apkaklītei nepieciešamo audumu,» skaidro uzņēmēja.

Kreklu audumi izvēlēti kopīgi ar sadarbības partneriem, no to izgatavošanas valsts atkarīga arī auduma cena: Spānijā tā ir lētāka, bet no Vācijas, Itālijas un Francijas tie jāiepērk jau dārgāk. Līdz ar to arī kreklu cenas ir ļoti dažādas, sākot ar 38 latiem līdz 56 latiem. Atšķirības zīmē no citiem kreklu ražotājiem ir ne tikai individuālā pieeja, bet arī kreklu garums. Ekonomējot audumu, daudzi uzņēmumi krekla garumu saīsinājuši par vairākiem centimetriem, tomēr «Betolli» virzījies pēc principa, ka kreklam jābūt tik garam, lai, brīvi paceļot rokas virs galvas, nebūtu neapsegta muguras daļa un vēders. Kreklus rotā arī uzņēmuma simbolika, un, to nosūtot klientam, klāt tiek pievienota arī aploksne ar kartīti, kurā klientam ierakstīti pateicības vārdi. Līga atklāj, ka par savu uzņēmumu domā divdesmit četras stundas diennaktī, un, pat lasot ķiršus, var rasties ideja, kuru vērts realizēt, piemēram, dāvanu kartes, kas origami tehnikā izlocītas krekla formā.

«Betolli» ir mikrouzņēmuma statuss,

un tajā strādā četri cilvēki, tomēr ar laiku būs nepieciešams palielināt darbinieku skaitu, jo vajadzīgs reklāmas speciālists, kas strādātu ar uzņēmuma popularizēšanu sabiedriskajos tīklos un domātu par reklāmu. Tieši caur virtuālo vidi rodas arvien jaunu klientu, ne tikai tāpēc, ka tur pieejams konstruktors, bet tādēļ, ka uzņēmums dažādus dod lietderīgums padomus, kas saistīti ar kreklu valkāšanu un modi, ievieto tādās lapās kā facebook.com, twitter.com un pašmāju sociālajā tīklā — draugiem.lv. «Sociālajos tīklos ir jābūt! Visi teic, ka darba laikā draugos nevar iet, jo jāstrādā; statistika rāda, ka, tiklīdz ievietojam jaunu albumu, visi to ir redzējuši. Tas ir tāpat kā ar žurnālu «Privātā Dzīve», neviens nelasa, bet tas ir pirktākais Latvijā,» sociālo tīklu nozīmību biznesā skaidro Līga Krauze.

Klienti ir dažādi, daudzi labprāt visus iespējamos kreklu veidus apskata mājaslapā un veic pasūtījumu, bet citi ar uzņēmuma pārstāvjiem vēlas tikties klātienē. «Betolli» nav uzņēmējdarbības telpu, jo viņi secinājuši, ka nepieciešamības gadījumā izdevīgāk ir aizbraukt pie iespējamā pasūtītāja uz vietas.

Pletkreklus pasūta ne tikai individuāli, bet arī uzņēmumu kolektīviem. Pēc pasūtījuma krekli tapuši apakšveļas ražotāja «Rosme» veikalu pārdevējām, restorāna «Riviera» personālam, un drīzumā plānota sadarbība radio «SWH».

Vislielākais pletkreklu noiets ir Latvijas tirgū un arī to pilsoņu vidū, kuri dzīvo ārzemēs. Lai celtu apgrozījumu, pašlaik tiek strādāts, veidojot mājaslapas anglisko versiju, arī citu valstu iedzīvotājiem to padarot parocīgu un saprotamu. Uzsākta arī sadarbība ar Latvijas Investīciju attīstības aģentūru, ar kuras palīdzību tiek tēmēts uz Igaunijas tirgu, vēlāk tiks meklēts ceļš uz Skandināvijas valstīm. Kreklu cenas līdz ar eksporta uzsākšanu gan nākšoties palielināt, jo uz uzņēmuma pleciem gulsies lielāks nodokļu slogs.

Arī sadarbības partneriem

bērnu kreklu šūšana būs jauns izaicinājums. Ir izveidotas pirmās skices, un apjausts, kā krekliem vajadzētu izskatīties, lai tos nevarētu sajaukt ar masu produkciju. Līga atklāj, ka kopš uzņēmuma atvēršanas mājās citu zīmolu krekli pamazām tiek izskausti; arī Olivers pieradis, ka īpaši viņam darināti krekli ir ikdienas apģērba sastāvdaļa. «Kad ejam ciemos, viņš arī prasa, lai viņam pieliek tauriņu. Ja no mazotnes bērnam māca, ka valkāt kreklus ir stilīgi un ka drēbēm vienmēr jābūt tīrām, izgludinātām un kārtīgām, tad arī, sasniedzot sešpadsmit gadus, viņš nestaigās netīrā apģērbā,» skaidro Olivera un Elizabetes mamma.

Nākotnes plānos

ietilpst arī pletkreklu piedāvājums grūtniecēm, jo, gaidot bērniņu un strādājot birojā, sievietes saskaras ar apģērba izvēles trūkumu — jāturpina izskatīties lietišķi, bet ikdienas garderobē jau esošos kreklus uzvilkt nevar, turklāt arī neformīgā džemperī sagaidīt klientus nav labais tonis.

Talsu.vēstis

Leave a Comment

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Shopping Cart